background

"Lezzeti doğadan"

"Tarifi atalarımızdan"

KÜKRER ailesinin Sirke serüveni 1900’lü yılların başında Fatma Ninenin ilk olarak toprak testilerde daha sonra meşe fıçılarında yapmış olduğu sirkeyi Eskişehir’in mülki amirlerine satmasıyla başlıyor.

Daha sonra taleplerin artmasıyla bugün Eskişehir’in Tarihi Odunpazarı bölgesinde yer alan Eskişehir’in ilk apartmanı olarak nitelendirilen Kükrer apartmanında meşe fıçılarında özel olarak yapılan üzüm sirkesi üretimi arttırılıyor. O dönemde Kükrer ailesinin Üzüm Sirkesi o kadar çok beğeniliyor ki sadece Eskişehir’den değil çevre illerden de rağbet görmeye başlıyor. Bu tarih ise ; Kükrer ailesinin tüm yatırımlarına sirke sektörüne yöneltmesi ve Türkiye’nin ilk ve tek %100 doğal fermantasyon yöntemi ile üretilen sirkesi için dönüm noktası oluyor.

Yapılan yatırımlar daha çok tüketiciye bu eşsiz lezzetin, ulaşmasını ve günümüze kadar Türk halkının vazgeçemediği bir lezzet haline gelmesini sağlıyor.

Asırlık bu aile geleneği olan sirke üretimi ise, bugün Kükrer Ailesinin 4. kuşağı tarafından ilk günkü üretim kalitesi ve iş ahlakıyla devam etmektedir.

Türkiye’de Sirke ve Sos sektöründe faaliyet gösteren, istihdam yaratan, kalite, satış hacmi ve kârlılık bakımından seçkin bir şirket olarak, varlığımızı başarılı şekilde devam ettirmektir.

- Müşteri ve tüketici memnuniyetini sürdürülebilir şekilde gerçekleştirmek,

- Piyasadaki fırsatları herkesten önce belirlemek, yaratmak ve elde etmek,

- Üstün büyümeyi sağlayacak iş gücünü bünyemizde yaşatmak, geliştirmek ve cezp etmek, kurumsal misyon çevremizi oluşturmaktadır.