backgroundbackground

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde kurulan firmamız Mustafa Arslan ,Esbağ ,  Tarihi Odunpazarı ve Keskinbey markaları ile Üzüm sirkesi,Elma Sirkesi, Organik Elma Sirkesi,Balzamik Sirke,Limon Sosu,Nar Ekşili Sos,Soya Sosu,Acı Sos,Sarımsak Sosu,Turşu Kur,Meyveli Sos ve Limonata ürünlerini üreterek gıda sektöründe hizmet vermektedir. Konusunda en genç olmasına rağmen hızlı büyümesini gerçekleştirmiştir. Marka olma yolunda kaliteden taviz vermeyerek üretim kapasitesini rakip firmaların çok üzerine çıkarmıştır.

 Kükrer Fermantasyon Ltd.Şti. 6.000 m² kapalı 10.000 m² alanda faaliyet göstermektedir. Kükrer Fermantasyon Ltd.Şti. Günlük olarak Üzüm sirkesinde 40000 lt, Elma Sirkesinde 10000 lt, Limon Sosunda 75000 lt, Nar ekşili Sos grubunda 7500 lt üretim kapasitesine sahiptir.

Kükrer Fermantasyon Ltd.Şti. konusunda uzman teknik personel ile sektörde hızlı büyümesini devam ettiren bir şirket konumundadır. Firmamız ISO 9001 ve ISO22000 kalite sistemini tesislerinde uygulamak da ve kalite sistemini tüm personeline düzenli eğitimler vererek yenilikçi ve son gelişmelere açık yapısını ortaya koymakdadır.

 Kükrer Fermantasyon Ltd.Şti. Sirkede geleneksel yöntemler uygulayarak, Ağır damıtma usulü ile doğal fermantasyon yöntemi uygulamak da ve sektörde bu konuda öncü firmalar arasındadır.’’Tarifi atalarımızdan Lezzeti Doğadan ‘’ sloganı ile yola çıkan firmamız geleneksel yöntemler ile son teklonoji sistemleri birleştirmiş ve sektörde lokomotif firma arasına girmeyi başarmıştır.